• ارائه پروانه های بهداشتی اماکن دامی و صنایع وابسته به دام 13012551000
 1.  

  چگونه می توانم غرامت دام تلف شده را بگیرم؟

  با مراجعه به اداره طرح و برنامه می توان این کار را انجام داد.

  برای گرفتن پروانه دامداری یا مرغداری چه مراحلی باید طی کنیم ؟

   برای اخذ پروانه بهداشتی دامداری و مرغداری ابتدا باید نسبت درخواست از طریق مدیرتهای جهاد کشاورزی شهرستان ها اقدام مدیریت جهاد نسبت به استعلام از شبکه دامپزشکی شهرستان اقدام می نماید .

  1) استعلام از دامپزشکی شهرستان توسط مدیریت جهاد

  2) درخواست صدور پروانه بهداشتی شبکه شهرستان

  3)بازدید کارشناس دامپزشکی از محل مورد نظر

  4) در صورت مطابقت داشتن موقعیت زمین و دامداری با ضوابط بهداشتی ، تکمیل سایر مدارک در شبکه دامپزشکی

  5) ارسال مدارک به اداره کل دامپزشکی جهت صدور دانه بهداشتی  

  • ارائه پروانه های تاسیس و بهره برداری کارخانجات و کارگاههای دامپزشکی 13012552000

   

  منظور از شرکت های دریافت کننده در قسمت ترخیص دارو چیست؟

  شرکت های تولید کننده شامل شرکت های پخش سراسری طرف قرارداد و یا کارخانه های تولیدکننده می باشند. نوع فعالیت هر شرکت با توجه به ثبت نام اولیه صورت گرفته می باشد و در هنگام ورود کاربران به سامانه در نوار طوسی رنگ این مشخصات از شرکت ها وجو دارد و در صورتی که این بخش از اطلاعات صحیح وارد نشده است شرکت باید با کارشناس مربوطه در سازمان تماس گرفته و نقش کاربری خود را تغییر دهد. نکته : در مواردی کاربر می خواهد کالا ی ترخیصی را خود دریافت کند اما نام شرکت خود را در لیست پیدا نمی کنه. دلیل این امر این است که شرکت با توجه به نقش کاربری که در سامانه دارد مجاز به این کار نیست. برای مثال یک شرکت وارد کننده نباید بتواند یک محصول نهایی را خود دریافت کند ، مگر اینه نقش کاربری او نیز در سامانه به واردات - توزیع تغییر کند.

   

  چرا نام شرکت فروشنده و یا کشور ذینفع در لیست من وجود ندارد؟

  در صورتی که کاربر قصد افزودن نام کشور ذینفع و یا شرکت فروشنده را به مجموع موارد قابل نمایش برای اکانت خود را دارد باید از طریق مدیریت اطلاعات ثابت اقدام نموده و از بین موارد موجود، گزینه مورد نظر خود را انتخاب و ثبت نماید و در صورتی که هیچ موردی یافت نشد با کارشناس سازمان جهت افزودن گزینه جدید به لیست، هماهنگی صورت گیرد. نکته : روال انجام کار به این صورت خواهد بود که ابتدا قسمتی از نام شرکت را وارد کرده و کلیک کنار باکس مورد نظر را می زنیم تا تمامی آیتم های مشابه را در داخل باکس لود کند و از این بین گزینه مورد نظر را انتخاب و ثبت اطلاعات را انجام می دهیم

 2.  

  • ارائه پروانه های تاسیس و فعالیت مراکز و شرکتهای خدمات دامپزشکی 13012553000

   

  چه شرکت هایی می توانند متقاضی فعالیت در حوزه توزیع دارو و واکسن باشند؟

  اساسنامه شرکت/واحد پخش که بر اساس قوانین جاری کشور به ثبت رسیده و توزیع داروهای دامپزشکی، مواد ضدعفونی کننده، سموم و واکسن های دامپزشکی به عنوان موضوع فعالیت در اساسنامه درج گردیده باشد.

  مراحل دریافت پروانه داروخانه ، درمانگاه ، آزمایشگاه ، مرکز مایه کوبی از اداره دارو و درمان چگونه است ؟

  به اطلاع متقاضیان محترم می رساند برای هر متقاضی در حال حال حاضر دو پروانه صادر می شود 1- پروانه تاسیس  که توسط نظام دامپزشکی صادر می شود 2- پروانه اشتغال به فعالیت که پس از صدور پروانه تاسیس توسط اداره کل دامپزشکی بصورت الکترونیکی در سامانه سرت صادر می شود

   

  مجازات حمل دام بدون مجوز چیست:

  محموله های فاقد مجوز بهداشتی باید به استان مبداء عودت داده شود و متخلفین به مراجع قانونی معرفی می شوند.

  • ارائه گواهی ثبت و فروش کالاهای دامپزشکی 13022557000

  برای ثبت درخواست واردات دارو از منوی سمت راست بروری لینک "درخواست واردات دارو و واکسن" کلیک کنید. در صفحه باز شده بر روی کلید "درخواست جدید" کلیک کنید تا صفحه ثبت درخواست واردات باز شود در گام بعد باید کد دارو خود را پیدا کنید و برای این منظور بروی کلید کنار کادر کد دارو کلید کنید در صفحه باز شده براساس یکی از 6 پارامتر جستجوی خود را انجام داده و کد دارو را انتخاب کنید تا کد به صفحه ثبت سفارش منتقل شود در صورتی که موفق به یافتن کد دارو نشدید از فایل اکسل استفاده کنید. نکته : در مورد تمامی دارو ها بجز واکسن، نام ژنریک لاتین می باشد و برای واکسن نیز نام ژنریک فارسی بوده اما نام تجاری لاتین است نکته : برای یافتن کد دارو لازم نیست که حتما تمامی 6 پارامتر را وارد نمایید زیرا در صورت بروز خطا در یکی از 6 مورد هیچ کدی نمایش داده نمی شود در بعضی از موارد که کاربر از نام صحیح دارو و یا واکسن مورد نظر خود اطلاع ندارد بهتر است تنها از بخشی از نام استفاده کند. در فیلم راهنما در بخش ثبت درخواست واردات دارو و واکسن نحوه جستجو بهینه کد دارو و واکسن قرار داده شده است.

  کد دارو و یا واکسن و یا ماده اولیه مورد نظر ما در سیستم وجود ندارد

  در مورد کدهای دارو و اکسن سعی شده است تمامی دارو هایی را که در سال 91 ثبت سفارش داشته اند را وارد سیستم نموده و کد دارو را در اختیار کاربران قرار دهیم. که این فایل در بخش ثبت درخواست واردات در قالب یک فایل اکسل قابل دانلود قرارداده شده است و البته این فایل بصورت هفته ای نیز بروز رسانی خواهد شد.. نکته : برای تسریع هرچه بیشتر کار شرکت ها برای دریافت کد دارو پیشنهاد می شود که حتما فایل کد دارو را دانلود کنند نکته : چون اطلاعات یکسان سازی شده است در برخی موارد در قسمت نام ژنریک و یا نام تجاری دارای تغییرات می باشیم . لذا بهترین گزینه برای یافتن نام کد دارو استفاده از قسمتی از این اسامی برای جستجو می باشد. نکته : هنگامی که بخشی از یک پارامتر ها را وارد نمودید برروی کلید کنار آن کلیک کنید تا تمامی موارد مشابه را در این باکس نمایش دهد و از این بین گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید نکته : برای جستجوی کد دارو معمولا با درج یک و یا دو پارامتر کاربر می توانید داروی مورد نظر خود را بیابد. لذا استفاده از تمامی این 6 پارامتر اصلا لازم نیست و در خیلی از موارد هم اصلا پیشنهاد نمی شود . زیرا معمولا کاربران تمامی این موارد را بصورت صحیح وارد نمی کنند و نمی توانند گزینه مورد نظر خود را پیدا کنند. نکته : گزینه بعدی در تسریع در امر یافتن کد دارو و واکسن استفاده از فیلم آموزشی می باشد که در قسمت ثبت درخواست واردات دارو قرار داده شده است و کاربران می توانند این فایل را دانلود نمایند. در صورتی که شرکت از عدم وجود کد دارو در سیستم اطمینان حاصل کرد . برای درج کد دارو جدید باید گواهی ثبت دارو را به سازمان ارائه نموده تا در همان زمان کد دارو ایجادشده و در دسترس کاربر قرار گیرد.

  • ارائه پروانه اشتغال دامپزشکی 13012558000

  وضعیت بازار کار دامپزشکی چگونه است؟

   فارغ التحصیلان دامپزشکی می توانند با موافقت مراجع دولتی نسبت به تأسیس مطب ، داروخانه دامپزشکی، آزمایشگاه دامپزشکی و مرکز واکسیناسیون دام و طیور اقدام نمایند. استخدام در مراکز دولتی محدود بوده و صرفاً از طریق آزمون امکان پذیر است.زمینه های شغلی موجود در این رشته شامل امور درمانی دامهای سنگین و سبک و حیوانات خانگی، مشاوره بهداشتی دامداری های صنعتی و مرغداری ها، مسئولیت فنی کشتارگاههای طیور و کارخانجات بسته بندی و قطعه بندی گوشت، مراکز جمع آوری شیر خام و کارخانه های تولید خوراک دام و طیور و ... می باشد.

  وضعیت رشته دامپزشکی در دانشگاه چگونه است؟

  این رشته در کنکور سراسری در دو مقطع کاردانی و دکترای حرفه ای در 6 دانشگاه دولتی دانشجو می پذیرد. رشته کارشناسی علوم آزمکایشگاهی دامپزشکی نیز بصورت ناپیوسته بعد از کاردانی دامپزشکی وجود دارد. دامپزشکی در 16 رشته تخصصی نیز دارای درجات دکتری تخصصی و PhD می باشد.علاوه بر آن دانشگاه آزاد اسلامی نیز در 7 شهر رشته دامپزشکی را دارد و همه ساله دانشجو می پذیرد

  برای طیور بومی و خانگی چه واکسن هایی داریم؟

  واکسنهای طیور موجود در بازار برای طیور خانگی شامل: 1-واکسن روغنی نیوکاسل (اصطلاحاً مرغ مرگی) استفاده هر 6-4 ماه یکبار 2- واکسن روغنی آنفلوانزای معمولی طیور استفاده سالی 2 مرتبه 3- واکسن دوگانه (نیوکاسل آنفلوانزا) استفاده سالی 2 مرتبه

  • نظارت بهداشتی بر اماکن دام و محصولات دامی 13012559000

  پست های قرنطینه دامی چه کارهایی انجام می دهند؟

  پست قرنطینه مرزی: نظارت بر کلیه محموله های دامی صادراتی و وارداتی کشور و بررسی کلیه مدارک صادرات یا واردات و نظارت بهداشتی بر محموله و به دنبال آن تایید یا رد آن .

  پست قرنطینه بین استانی یا داخل استانی: نظارت بر تردد کلیه محموله های دامپزشکی اعم از دام و طیور زنده و فرآرده خام دامی و نظارت بهداشتی و کنترل مجوز های بهداشتی حمل ، توقیف محموله و ارجاع آن به دادگاه و اجرای رای دادگاه

  دام قاچاق به چه دامی گفته می شود و چه خطرات بهداشتی دارد؟

  به دامی که بدون مجوز بهداشتی حمل (صادره از اداره دامپزشکی) از محلی به محل دیگر (بین شهرستان یا استان) جابجا شود، دام قاچاق اطلاق می شود. دام قاچاق می تواند باعث انتقال آلودگی و بیماری در بین دامها و حتی انسان از محل مبدا به مقصد شود.

  منظور از کشتار قاچاق چیست و مخاطرات آن کدام است ؟

   کشتار در خارج از کشتارگاه و بدون مجوز بازرسی بهداشتی لاشه ها کشتار قاچاق گفته می شود که در این موارد، اغلب دام های بیمار و یا دام های در حال مرگ کشتار می شوند و بدون مهر دامپزشکی بوده و احتمال آلودگی به بیماری خطرناک مشترک بین انسان و دام وجود دارد.

لینک کوتاه